Expedice USA

    | úvodní informace | trasa a program | peníze | účastníci | aktuality a vzkazy |


Pláže v Santa Monice u Beverly Hills všichni znáte alespoň z televize. Pobřežní hlídka, Beverly Hills 902 10 atd...
 
  Trasa a program  

 

Los Angeles, Beverly Hills, Hollywood
Po přistání na jednom z největších letišť světa v Los Angeles aneb LA, jak říkají Američané, se zastavíme na slavných plážích v Santa Monice, projedeme Beverly Hills a koukneme, jak bydlí např. Madona, Ozzy Osbourne, Phill Collins a další celebrity. Zastavíme se v Hollywoodu a bude-li zájem, můžeme navštívit Universal Studios - jedny z největších filmových ateliérů a podívat se, jak a kde se točily Čelisti, Jurský park a další známé filmy, případně si na vlastní oči prohlédnout různé filmové triky. V LA je i Disneyland - ten první, největší a opravdový - narozdíl od jeho evropských kopií. Po všech těchto výstřelcích civilizace pak velice rychle zmizíme pouští Kalifornie do krásné přírody národního parku Joshua Tree.
Obrovské juky zvané stromy Joshua vévodí tomuto národnímu parku. (Foto Jan Vesták)
 
  NP Joshua Tree
V pouštní oblasti jihovýchodně od LA se nachází NP Joshua Tree, jemuž dominují obrovské juky zvané "stromy Joshua".
Vytí kojotů, chřestění chřestýšů, v poledne 50ti stupňová vedra a hlavně krásná příroda všude kolem. Oficiální stránky parku zde...

 

 

 
 
Grand Canyon - není třeba komentáře... (Foto Jan Vesták)
 
  NP Grand Canyon
Svou hloubkou přes 1,6 km připomíná tento geologický zázrak kolem slavné řeky Colorado bezednou propast. Tato "díra v zemi" je skutečně velkolepý přírodní skvost, jehož rozměry a krása jsou mimo veškeré lidské chápání. Šířka kaňonu od kraje ke kraji se pohybuje od 6,5 km až po neskutečných 30 km, pokud bychom chtěli autem přejet z jeho jižního okraje na severní, ujeli bychom neskutečných 350 kilometrů. Jeho krásu a velikost budeme moci vidět nejen z četných auto-zastávek po jeho obvodu, ale pro zájemce může být velkou atrakcí i 45 minutový přelet kaňonu v malém vyhlídkovém letadle.
Oficiální stránky parku zde...

 

 
 
Horseshoe (Foto Jan Vesták)
 
  Horseshoe
Cestou k dalším přírodním krásám západu USA se zastavíme u ojedinělého geologického útvaru zvaného Horseshoe - podkova. Meandry řeky Colorado zde vytvořily neskutečný přírodní výtvor - viz fotka. Protože tento útvar není zanesen v mapě národních parků USA, bývá neprávem skryt očím turistů. 
 
Lake Powell (Foto Jan Vesták)
 
  Glen Canyon, Lake Powell a Glen Canyon Dam
Po několika náročných dnech ve vedru Arizony se schladíme ve vodách jezera Lake Powel. Toto jezero vzniklo zatopením několika kaňonů řekou Colorado. Pobřeží tohoto obrovského jezera je dlouhé více než 3 000 km, což je dokonce více než celé tichomořské pobřeží Spojených států. Za návštěvu bude stát i druhá nejvyšší přehradní hráz v USA Glen Canyon Dam, dosahující výšky Žižkovského vysílače.
Oficiální stránky parku zde...
 
Spider Rock na dně Canyonu de Chelly (Foto Jan Vesták)
 
  Canyon de Chelly
Dvě kolmé pískovcové věže zvedající se ze dna kaňonu jako tzv. Spider Rock měří 250 metrů a dominují tomuto krásnému koutu Arizony. Na dně divukrásného kaňonu žije dodnes velká komunita indiánského kmene Navahů.
Oficiální stránky parku zde...
 
Monument Valley - krajina indiánů a kovbojů. (Foto Jan Vesták)
 
  Monument Valley
Stále ještě v Arizoně, stále ještě v rezervaci indiánského kmene Navahů. Vyprahlá poušť a azurově modrá obloha. Silnička lemovaná obchůdky, kde indiáni prodávají své výrobky, postupně přechází v písčitou cestu obklopenou skalními útvary, které zná celý svět. Symbol amerického západu. Krajina z westernů, indiánek i reklam na Marlboro... Právě zde se točily všechny díly Indiana Jones. Bez náhonu na všechna kola sem nemají automobily přístup. My jej mít budeme...
 
Delicate Arch (Foto Jan Vesták)
 
  NP Arches
Více než 1 800 přírodních mostů, oblouků a oken všech tvarů a velikostí, které tu vznikly během miliónů let, charakterizují tento krásný národní park v Utahu. Ne nadarmo se jeden z těchto oblouků stal i symbolem olympiády v Salt Lake City, které je hlavním městem Utahu. My však po prohlídce těchto přírodních krás zamíříme do dalšího neuvěřitelného parku Ameriky do Bryce Canyonu.
Oficiální stránky parku zde...
 
Pískovcové věže Bryce Canyonu. (Foto Jan Vesták)
 
  NP Bryce Canyon
Kaňon pojmenovaný po mormonském osadníkovi E. Bryceovi, který ho popsal slovy "zatracený místo, dobrý tak akorát na ztracení krávy..." Uvidíte na vlastní oči, že tomu tak vůbec není. Pro mnohé zaujímá tento kaňon dokonce první místo v "hitparádě" nejhezčích národních parků i před proslulým Grand Canyonem.
Oficiální stránky parku zde...
 
Las Vegas (Foto Jan Vesták)
 
  Las Vegas
V horkém pouštním vzduchu Nevady se již z dálky jako fata morgana vynořuje obrovská silueta města hazardu, nočního života, největších hotelů světa, města show hudebních megahvězd, neónů, světel a ohňostrojů. První pocity po příjezdu do Las Vegas se dají přirovnat k pocitům kosmonauta, který přistál na jiné planetě. Je to úplně jiný svět, kde se mluví prostřednictvím peněz a kde se čas měří podle otáčení rulety. Strávíme tu jednu noc a i když nebudeme mít peníze na to, abychom je rozmnožili nebo prohráli v nějaké herně, bude to i tak pro všechny velkolepý zážitek. 
 
V padesátistupňovém vedru Death Valley je lepší neopouštět klimatizované auto... (Foto Jan Vesták)
 
  Death Valley - Údolí smrti
Údolí smrti je nejteplejší místo na západní polokouli, je takřka prosté stínu a už vůbec tu není voda. My ho však projedeme v klimatizovaném autě, kde se nám v lednici bude chladit Coca Cola a pokud auto vydrží, budeme pokračovat do pohostinnějších míst... Loni zde touto dobou bylo + 53 stupňů Celsia.
Oficiální stránky parku zde...
 
Nejstarší žijící organizmus na zeměkouli - sekvoj. (Foto Jan Vesták)
 
  NP Sequoia
Po nehostinných místech Nevady bude příjemným osvěžením pobyt ve vyšších nadmořských výškách lesnatého národního parku Sequoia. I teploty zde budou snesitelnější a pokud nám plány nezkomplikují medvědi baribalové, budeme s vyraženým dechem procházet pod nejstaršími organizmy na zeměkouli - obřími stromy sekvojemi. Výška těchto obrů dosahuje 100 metrů a jejich stáří dosahuje až 3 000 let. Legendární sekvoj General Sherman je zároveň největším živým organizmem na zeměkouli.
Oficiální stránky parku zde...
 
Yosemite NP (Foto Jan Vesták)
 
  NP Yosemite
Kousek od Sequoia národního parku se nachází další klenot Kalifornie - Yosemitský národní park. Pohádková krajina obrovských skal, nádherných vodopádů, hlubokých lesů a ráj medvědů grizzly. Nachází se zde i nejdelší vodopád na severní polokouli dlouhý 800 metrů.
Oficiální stránky parku zde...
 
NP Yellowstone (Foto Jan Vesták)
 
  NP Yellowsone
Po delším přesunu na severovýchod do Wyomingu strávíme minimálně dva dny v národním parku Yellowstone - bydlišti Médi Bédi. Je to nejstarší a nejrozlehlejší národní park USA (bez Aljašky). Obdivovat opravdu bude co. Silná geotermální činnost zde vykonala svou práci a tak uvidíme obrovské gejzíry, výrony sopečných plynů, bahenní sopky, nádherně zbarvená jezírka, ale i stáda bizonů, jelenů, majestátných losů i medvědy grizzly a baribaly. Jako lahůdku si na závěr pobytu v tomto magickém kraji necháme koupání v říčce, jejíž voda je díky geotermální činnosti teplá jako voda ve vaně. 
Oficiální stránky parku zde...
 
Divoké pobřeží Pacifiku (Foto Jan Vesták)
 
  Pobřeží Pacifiku
Za několik zastavení na našem putování bude stát i divoké pobřeží Tichého oceánu. Nejen koupání ve vlnách, ale i pozorování obrovských rypoušů sloních, kteří se budou vyvalovat na pláži, lachtanů a možná i táhnoucích velryb bude jistě příjemným zpestřením na naší cestě.
 
Krásný a slavný Golden Gate Bridge (Foto Jan Vesták)
 
  San Francisco
Závěr našeho putování bude patřit městu měst - legendárnímu a krásnému San Franciscu. Nejkrásnější město USA nám nabídne pohostinství přímo v samotném centru v levném, ale útulném hotýlku. Odtud budeme vyrážet do Čínské čtvrti, na slavný Golden Gate Bridge, přes záliv budeme pozorovat dění v nejslavnějším vězení světa - v Alcatrazu, projedeme se po silničkách s proslulými hupy a navštívíme čtvrť, kterou proslavili Jack London, Bob Dylan či Larry Flint. V okolí San Francisca se podíváme na slavné univerzity Stanford nebo Berkeley a určitě nezapomeneme navštívit centum počítačového světa - známé Silicon Valley se sídlem největších počítačových gigantů. Nějaký čas určitě strávíme prohlídkou a návštěvami IBM, Intelu, Sunu, Western Digitalu, Hewlett Packardu a dalších světoznámých firem. Jsme přece počítačová třída...
 
       
.:  copyright © 2004 Jan Vesták  :.