DACHSTEIN 2020

OUTDOOROVÝ KURZ RAKOUSKO

O kurzu

Outdoorový kurz v rakouských Alpách v oblasti Dachsteinu a Solné komory (Salzkammergut) patří ve společné historii ZŠ Hostýnské a Outdoor teamu k akcím s nejdelší tradicí. V roce 2020 to bude již 19. ročník s obdobným programem v oblasti Dachsteinu. Kromě Rakouska se kurzy s obdobnou náplní uskutečnily také 11x v italských Dolomitech. Celkem se do r. 2020 účastnilo těchto výjezdů přes 720 žáků Hostýnské, troufáme si tvrdit, že spokojených a nadšených. Fotky z většiny předchozích kurzů si můžete prohlédnout v sekci Foto - viz horní menu. Naleznete tam také odkaz na 15 minutový filmový dokument.

Vzhledem k situaci, která nastala na jaře 2020 v souvislosti s koronakrizí, upravujeme pro ročník 2020 několik organizačních záležitostí.

 • Přihlášky na kurz budeme žákům dávat až na začátku září 2020 a to pouze v případě, že situace u nás a v Rakousku bude pro uspořádání tohoto kurzu příznivá a bude v souladu se všemi hygienickými a epidemiologickými nařízeními.

 • Vzhledem k okolnostem viz bod 1., bude o něco méně času na vybírání přihlášek a přípravu k odjezdu, ale vše stihneme bez obav.

 • Bude pozměněno znění přihlášky - závazné smlouvy v odstavci o stornopoplatcích. Ve smlouvě bude uvedeno, že v případě, že se zájezd nebude moci uskutečnit z důvodu náhle vzniklé epidemiologické situace, bude účastníkům resp. jejich zákonným zástupcům vráceno 100 % zaplacených nákladů.

 • Pokud by na podzim nastaly okolnosti, které by neumožnily uskutečnění kurzu na konci září 2020, přesuneme termín kurzu na květen 2021 s možností případného odstoupení účastníků od smlouvy bez jakýchkoliv stornopoplatků.

Vše ostatní zůstává v platnosti tak, jak je uvedeno na těchto webových stránkách. Není třeba se obávat, že by pobyt v přírodě jakkoliv děti ohrozil z hlediska současné koronavirové situace, ba naopak. Nastoupí-li žáci v září normálně do škol, bude pobyt v krásné přírodě Alp pro zdraví jistě prospěšnější než školní lavice...

Viz horní menu - Přihlášku a Infoleták budeme aktualizovat až v září 2020, zatím jsou ve verzích roku 2019, tak je zatím nestahujte.


Náplň kurzu

Náplní kurzu je čtyřdenní pobyt v nádherném vysokohorském prostředí rakouských Alp – v oblasti Dachsteinu spojený s turistikou a outdoorovými sporty, poznáváním přírody, koupáním v krásných jezerech a získáváním celé řady dovedností souvisejících s bezpečným pobytem a pohybem v přírodě velehor. Děti si vyzkoušejí a naučí se orientaci a práci s mapou, zdravovědu a první pomoc zaměřenou na outdoorové aktivity a pobyt v přírodě a v horách, základy horolezecké techniky, základy práce s vysílačkami, paddleboarding, táboření a vaření v přírodních podmínkách, základy bezpečného pohybu ve vysokohorském terénu, vybavení do přírody, vodácké dovednosti, pohyb po via ferratách, základy raftingu, slackline atd. Program je doplňován dalšími aktivitami v přírodě a hrami podporujícími fungování kolektivů tříd.

Zatímco mnozí dnes nazývají kdejaké zážitkové akce teambuildingem, na outdoorovém kurzu na Dachsteinu děti zažívají teambuilding opravdu každou minutou a na 100 %, jen to tak nemáme potřebu pojmenovávat...


Ubytování a strava

Ubytování je zajištěno v luxusním a krásném kempu přímo na břehu nejhezčího jezera Solné komory Wolfgangsee. Účastníci bydlí ve vlastních stanech. Po celou dobu pobytu je v místě ubytování přítomen náš autobus, kam mají děti  přístup a kde si mohou odkládat své věci, které nechtějí mít ve stanech. Součástí kempu jsou nadstandardně vybavené umývárny, WC, sprchy a další sanitární místnosti. V kempu funguje i malý obchůdek se základními potravinami. Stravování probíhá formou společného vaření dětí a instruktorů z přivezených surovin (1 velké teplé jídlo denně - obvykle guláš, rizoto, torteliny, špagety, čína apod. a každodenní teplý čaj ráno) + snídaně a svačina na cestě/výletě z vlastních zásob účastníků. Podrobné informace budou sděleny na informační schůzce, případně viz kontakt níže.


Program

 • 1. den
  Odjezd od ZŠ ve 2:00 ráno. Podrobnosti budou sděleny na informační schůzce 15. září 2020 v 18:00 v učebně Ch.
  Příjezd (mezi 8 - 9 hodinou ranní) do oblasti Solné komory do kempu u Wolfgangsee. Přímo v kempu výcvik vodáckých dovedností na raftech na klidné vodě, možnost koupání; výcvik pohybu po via ferratách; základy zdravovědy; práce s vysílačkami; večerní grilování. Noc v kempu přímo na břehu Wolfgangsee.
 • 2. den
  Krásná a lehká ("dětská") via ferrata nad horským plesem Gosausee. Turistika a raftování na jezeře v těsné blízkosti nejvýchodnější evropské třítisícovky Dachsteinu (2997 m). Podvečerní návštěva a prohlídka malebného městečka Hallstatt – jezerního letoviska pod strmými svahy okolních kopců. Večerní promítání extrémních outdoorových sportů. Noc v kempu.
 • 3. den
  Paddleboardový výcvik na Wolfgangsee. Výcvik ve slackline. Dle časových podmínek výlet busem do Saint Wolfgangu. Krátký rozchod a prohlídka tohoto pěkného alpského městečka. Večer soutěž ve slackline. Noc v kempu.
 • 4. den
  Celodenní "vysokohorský" výlet na vyhlídkový vrchol Bleckwand, Schoberstein nebo Vormauerstein (program vybereme na místě dle počasí a únavy účastníků); návrat do Prahy okolo půlnoci.

Je možné, že program i trasy výletů budeme upravovat, případně přeskupovat podle aktuální předpovědi počasí a nálady a únavy účastníků.


Termín, přihlášky, cena

Termín kurzu: 29. 9. - 2. 10. 2020

Vzhledem k zářijově-říjnovému termínu prosíme o odevzdání přihlášek spolu se zálohou 1000 Kč nejpozději do 11. září vedoucím kurzu. Doplatek bude vybírán na informační schůzce rodičů 15. září 2020 v 18:00 v učebně Ch.

Celková cena kurzu je 4 800 Kč.

Minimální počet účastníků pro uskutečnění kurzu je 25 žáků ze všech sedmých tříd. V posledních letech ale spíše počet přihlášených přesahuje maximální možnou kapacitu 35 dětí, proto bývá lepší přihlásit se včas. S přihláškami opravdu neváhejte, v roce 2020 budou tři sedmé třídy, účast tedy rozhodně nebude možná pro všechny žáky sedmiček, ale jen pro ty rychle přihlášené. Nejedná se o povinnou akci školy.

Dostáváte-li od svého zaměstnavatele příspěvek na podobné akce, rádi vám vystavíme příslušný doklad. Pro případ neočekávaného zrušení účasti žáka např. z důvodu úrazu nebo nemoci doporučujeme sjednání pojištění stornopoplatků, vyplývajících z uzavřené smlouvy - závazné přihlášky,  u některé pojišťovny.    


Věříme, že tento kurz významnou měrou přispěje k utužení kolektivu tříd a k načerpání nezapomenutelných zážitků, které děti při výuce ve školní budově určitě nezískají. Zájezd se zároveň může stát odrazovým můstkem k dalším podobným akcím v průběhu studia dětí na druhém stupni naší školy - viz úvodní menu Outdoor teamu.

Těšíme se, že stejně jako rodiče žáků v uplynulých letech umožníte i vy vašim dětem účast na této akci. 

 

Vedoucími kurzu jsou Jan Vesták a Stanislav Kodet